Hz. Mevlâna’nın 741. Vuslat Yıl Dönümü anma törenleri Karaman’dan başladı. Uluslararası Mevlâna Vakfı Sema Heyeti tarafından sunulan Mevlevî Ayin-i  geceyi izlemeye gelen misafirleri adeta büyüledi.

Çok sayıda vatandaşın izlediği program, 6 Aralık Cumartesi akşamı Piri Reis Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Hz. Mevlâna’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru Sema öncesi selamlama konuşması yaparak, Mevlevilik ve Sema hakkında bilgi verdi.

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, yaptığı konuşmada, Mevlana’nın Karaman için önemli bir değer olduğunu belirtti. Hz. Mevlana’nın annesinin kabrinin Karaman’da olduğunu anımsatan Çalışkan, “Hz. Mevlana dünya için önemlidir. Bu yüzden törenlerin Karaman’dan başlaması önemlidir. Hz. Mevlana bizim için önemli bir değer. Bu değere sahip çıkmaya özen gösteriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Heyeti tarafından sunulan Mevlevî Ayin-i Şerifi icra edildi.

Yaklaşık 1 saat süren Sema töreninin sonunda, Vali Murat Koca ve Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Esin Çelebi Bayru ve Uluslararası Mevlana Vakfı Sema Heyeti adına Nadir Karnıbüyükler’e çiçek takdim etti.